Sa prirodom na dlanu i decom u prvom planu!

fizicka aktivnost kod dece

Fizička aktivnost kod dece

fizicka aktivnost kod dece
Fizička aktivnost kod dece

Fizička aktivnost je jako važan deo igre i učenja, a kada su deca fizički aktivna sa vama ili drugim ljudima, odnosno kada ste im dovoljno posvećeni i igrate se sa njima, to može značajno doprineti jačanju odnosa dece sa vama kao roditeljem, ali i ostalim članovima vaše porodice.

Fizička aktivnost kod dece: Zašto je važna?

Fizička aktivnost je od vitalnog značaja za zdravlje, blagostanje i razvoj dece, pogotovo kada su u pitanju mališani predškolskog uzrasta. Briga mnogih roditelja jeste da su njihova deca manje aktivna za razliku od ostalih vršnjaka, a pored toga postoje i oni koji se „bore“ sa decom koja su hiperaktivna.

Ne brinite, naši mališani jako brzo rastu, i koliko god hipeaktivni bili treba ih pustiti jer na taj način izbacuju višak svoje energije. Ono što je jako važno jeste da se taj višak energije usmeri na kvalitetne aktivnosti, kako ne bi prešlo iz samo običnog nestašluka u nešto još više…

Roditelji čija su deca manje fizički aktivna bi trebalo da porade na tome, i skrenu pažnju svog deteta sa mobilnog telefona ili laptopa, na neku društvenu igru, a kasnije i neku ozbiljniju fizičku aktivnost ili sport.

Za vas smo pripremili još jedan tekst o 50 načina kako da se igrate sa svojim mališanom.

Kako fizička aktivnost utiče na zdravlje dece?

  • jača dečje kosti, mišiće, srca i pluća
  • poboljšava dečiju koordinaciju, ravnotežu, držanje i fleksibilnost
  • pomaže deci da ostanu na zdravoj težini
  • smanjuje rizik od srčanih oboljenja, raka i dijabetesa tipa 2 kod dece kasnije u životu.

Pored svega gore navedenog fizička aktivnost takođe doprinosi i još mnogo čemu. Na primer, veća je verovatnoća da će aktivna deca:

  • biti bolje skoncentrisana
  • biti sigurnija u sebe
  • bolje i duže će spavati
  • lakše se slagati sa drugima i lakše će sklapati nova prijateljstva
  • biće nasmejana i druželjubljiva

Fizička aktivnost je takođe samo dobra zabava za decu.

Šta podrazumevamo da je fizička aktivnost kod dece?

Kada mislimo na fizičku aktivnost kod dece onda možemo reći da je to svaka aktivnost deteta koja uključuje kretanje tela i dovodi da određene vrste napora. To naravno uključuje svakodnevne aktivnosti, fizički aktivnu igru i organizovani sport i vežbanje.

Umerena fizička aktivnost može biti odlazak u šetnju, sviranje muzičkog instrumenta ili ustajanje da slikate za štafelajem.

 

Umerena fizička aktivnost je ona u kojoj se deca ne izlažu jačem naporu. To može biti:

 

·       brzo hodanje

·       dolazak do vrtića, škole ili kod drugara/drugarice

·       ples, skakanje,

·       kupanje i igra u kadi ili plitkom bazenu

 

Snažna fizička aktivnost dovodi do toga da se mališani izlažu većem naporu ali naravno sve to u granicama normale. To može biti:

 

·       igranje igara trčanja kao što su „između dve vatre“, „žmurke“, „ledeni čika“ i ostalo.

·       brza vožnja bicikla, rolera…

·       bavljenje organizovanim sportovima kao što su fudbal, košarka…

 

Aktivnosti koje jačaju mišiće i kosti čine da mišići rade više nego normalno i daju dodatnu jačinu kostima. Među takve aktivnosti spadaju sve vežbe i igre u kojima ima puno skakanja, trčanja, penjanja i podizanja. Kao što smo već naveli umerene i snažne fizičke aktivnosti često pomažu deci u izgradnji mišića i jačanju njihovih kostiju, što je od izuzetnog značaja za rast i razvoj vašeg deteta.

 

Svaka malo više energična igra je prirodan način da se deca kreću i budu aktivna. Na primer, bebe se ljuljaju i udaraju nogama. Starija deca trče, skaču, vrte se, šutiraju, bacaju, plešu uz muziku, igraju se na igralištima, uživaju u gruboj igri i još mnogo toga.

 

Koliko je fizičke aktivnosti potrebno deci svakog dana?

Na ovo prilično često pitanje je jako teško dati odgovor, jer svako dete je za sebe. Koliko je fizičke aktivnosti potrebno deci svakog dana zavisi i od toga koliko je vaše dete i trenutno aktivno.

 

Prema istraživanjima Australijskih stručnjaka smatra se da deca mlađa od 1 godine treba da se mnogo igraju na podu. Za bebe koje nisu budne dugo budne, dovoljno je i 30 minuta masiranja po stomaku svakog dana.

 

Deca uzrasta od 1 do 3 godine treba da budu fizički aktivna najmanje tri sata dnevno. Ovo uključuje nešto više energičniju igru, i ovi mališani su često i najviše aktivni, odnosno što bi roditelji rekli „hiperaktivni“. Pored toga što su aktivni, oni iziskuju i puno pažnje, koja im je naravno potrebna kako bi upotpunosti izgradili svoju ličnost i karakter, i na tom putu ih treba podržati.

 

Deca uzrasta od 3 do 5 godina treba da budu fizički aktivna najmanje tri sata dnevno. Ova grupa mališana je starija i zrelija od prethodne, tako da je za njih jako važno da imaju svakodnevne vežbe i fizičku aktivnost. Dosta mališana ovog uzrasta počinje u tom dobu i da se polako bavi nekim sportom, što treba podržati i usmeriti na pravi način.

 

Deca uzrasta od 5 do 10 godina treba da rade najmanje jedan sat umerene do intenzivne fizičke aktivnosti plus nekoliko sati lagane fizičke aktivnosti svakog dana. I najmanje tri dana u nedelji, ovo bi trebalo da uključuje aktivnosti koje jačaju mišiće i kosti.

 

Značaj fizičke aktivnosti kod dece: Zaključak

Kao što smo već naveli u prethodnom delu teksta, fizička aktivnost kod dece je od velikog značaja. Zbog toga, u našem vrtiću se trudimo da naši mališani što više vremena provode u prirodi, kako bi bili aktivni i odrasli na zdrav način.

Ono na čemu bi svakako trebalo poraditi je da svi mi budemo više aktivni, jer savremeno doba pametnih telefona i drugih uređaja, nije dobro ni za nas, a pogotovo ne za našu decu. Probajte samo da se setite kako ste vi odrastali, i potrudite se da isto takvo detinjstvo, puno igre, zabave i nezaboravnog druženja, pružite i vašim mališanima.

1 Comment

Comments are closed.

0652232073