Sa prirodom na dlanu i decom u prvom planu!

povratak prirodi u vrticiadi

Povratak prirodi u Vrtićiadi

U današnje vreme, nažalost, svi jako malo vremena provodimo u prirodi, pogotovo ljudi koji žive u urbanim predelima i gradovima. Većina dece voli prirodu i uvek se raduju kada dođu trenuci u kojima će svoje vreme, ispunjeno igrom i maštarijama provoditi baš tamo, u prirodi. Još kada smo osnivali Vrtićiadu, naš glavni cilj je bio da naši budući mališani što više vremena provode u jednom najlepših delova grada, Adi Ciganliji, a isto tako da odrastaju u zelenilu i svaki dan uživaju baš u njemu.

Iz tog razloga mi smo našu akciju nazvali „povratak prirodi“ i baš iz tog razloga smislili slogan „Sa prirodom na dlanu i decom u prvom planu“. I kod nas stvarno i jeste tako.

Ali, zašto je zapravo stvarno jako važno da deca svoje vreme provode dalje od gradskih gužvi? Jeste, svakako će njima biti lepše, ali to isto tako doprinosi i njihovom zdravlju, jačanju imuniteta, razvitku mašte, kreativnost i mnogo toga drugog…

U nastavku teksta saznaćete šta kažu istraživanja kao i 7 važnih činjenica zbog kojih je boravak dece u prirodi toliko važan.

Naučna istraživanja kažu da je boravak dece u prirodi važan

Prema određenim naučnim istraživanjima sprovedenim u Finskoj, koja je inače proglašena najboljom zemljom za život u EU, saznali smo zašto je boravak dece u prirodi toliko važan. U pojedinim vrtićima u glavnom gradu Finske, Helsinkiju, naučnici su zajedno sa osobljem nekoliko vrtića posadili travnjake kao i patuljaste biljke, o kojima su kasnije deca vodila brigu. Istovremeno su vršili ispitivanje i dece koja svoje vreme ne provode u prirodi, odnosno u vrtićima čija su dvorišta popunjena betonom i šljunkom.

Ispitivanja su vršena na deci starosti od 3-5 godina, gde je samo nakon mesec dana kod mališana koji su svoje vreme provodili u prirodi primećen značajan porast baznih T-stanica koja se nalaze u krvi dece. Za sve one koji ne znaju, T-stanice igraju ključnu ulogu kod razvoja imuniteta dece kao i njihovog zdravlja. Takođe, nakon malo dužeg vremena primećen je i značajan napredak u razvitku kod prve grupe mališana u odnosu na drugu grupu, za šta je naravno zaslužan, boravak u prirodi.

Celokupna ideja da okolina bude bogatija i da se prirodom, odnosno živim stvorenjima ili biljkama utiče na imunitet dece, stručnjaci nazivaju “hipoteza bioraznolikosti.” Ta teorija se zasniva na uverenjima da je gubitak bioraznolikosti odnosno manjak prirode u urbanim sredinama zapravo velikim delom uzrok kojim se primećuje porast učestalih oboljenja pogotovo kod mališana uzrasta do pet godina.

U našoj galeriji slika možete videti kako mi to provodimo vreme na našem moru Beograda.

7 važnih činjenica zbog kojih je boravak dece u prirodi toliko važan

U nastavku teksta saznaćete 7 važnih činjenica zbog kojih je boravak dece u prirodi toliko važan, i svaki od njih biće detaljnije opisan.

  • Priroda gradi samopouzdanje kod dece – Kao što svi znamo, prirodi nudi mnogo mogućnosti za igru. Samim tim, vaše dete gradi poseban odnos prema njoj smišljajući razne igre i maštarije, i na taj način podstiče svoje samopouzdanje.
  • Podstiče kreativnost i maštu – U prethodnoj stavci smo već naveli da vreme u prirodi doprinosi razvijanju kreativnosti i mašte. Pored nekih standardnih igara, kojih smo se svi igrali dok smo bili deca, poput žmurki, deca će smišljati i potpuno nove igre i na taj način povećavati svoju dozu mašte.
  • Uči ih odgovornošću – Priroda doprinosi tome da se mališani odgovornije ophode kako prema njoj tako i prema sebi. Svi smo svedoci da deca dok su mala, dosta padaju i spotiču, što roditeljima stvara dodatan stres. Međutim nakon svih tih padova, saplitanja i sitnih ogrebotina, deca će postati i odgovornija prema sebi.
  • Pruža različite stimulacije – One mogu biti raznovrsne, ali svakako jedna od najbitnijih jeste lučenje „hormona sreće“.
  • Deca postaju više aktivna – Ovo je posebno važno, pogotovo za decu koja su još uvek mala da bi krenula na nekakvu sportsku aktivnost. Zato je boravak u prirodi jako važan, jer je on potpuno jednak sa bilo kakvom sportskom aktivnošću.
  • Pomaže im da bolje razmišljaju – Deca u prirodi uče potpuno nove stvari, istražuju, sakrivaju se, smišljaju, maštaju, kreiraju… Sva ta igra značajno će doprineti njihovom razmišljanju, kako dok su mali, tako i kasnije prilikom odrastanja.
  • Smanjuje stres i umor – Odrasle osobe koje su manje aktivne, su mnogo više umorne od onih koji se rekreativno bave sportom ili nekom fizičkom aktivnošću. Isto tako je i sa decom, a bolja aktivnost od same prirode za njih ne postoji.

Baš iz svih navedenih razloga pročitajte i naš tekst Zašto baš Vrtićiada i pružite Vašem detetu zadovoljstvo da najlepše trenutke svog detinjstva provede baš tu, sa nama u prirodi!

0652232073