Sa prirodom na dlanu i decom u prvom planu!

deca i priroda

Zašto deca treba da provode vreme u prirodi?

Početkom 1980-ih, biolozi sa Harvarda predložili su novu teoriju nazvanu biofilija. Teorija podrzava shvatanja  da su ljudi instinktivno privučeni svom prirodnom okruženju. Mnogi roditelji 21. veka, međutim, doveli bi u pitanje ovu teoriju, dok gledaju kako njihova deca izražavaju jasnu prednost da sede na kauču ispred ekrana nego da se igraju napolju.

Panika oko dece koja provode previše vremena u zatvorenom prostoru postala je toliko ekstremna da je ćak dobila i ime „poremećaj prirodnog deficita“.

Iako bi to nazvati poremećajem moglo biti samo retoričko, jasno je da deca provode znatno više vremena za računarima i telefonima nego što provode u prirodi. Ova promena je u velikoj meri posledica tehnologije: kaže se da prosečno dete provodi 4 do 7 minuta dnevno u nestrukturiranoj igri na otvorenom i preko 7 sati dnevno ispred ekrana. Ova cifra je, nažalost, moramo reći prilično zabrinjavajuća i alarmantna.

Autor knjige Poslednje dete u šumi: Spasavanje naše dece od poremećaja prirodnog deficita, priča priču o intervjuisanju deteta koje mu je reklo da voli da se igra u zatvorenom više nego na otvorenom „jer su tu sve električne utičnice .”

Jedan od razloga zašto je dobro da vaše dete ide u vrtić jeste taj, što će u značajnoj meri provoditi vreme razvijajući svoje psihofizičke sposobnosti. Nestruktuirana igra, odnosno ona igra koju deca sama smišljaju, je najbolji način da vaše dete jednostavano rečeno bude zdravo dete.

Takođe, zajednički izleti sa vašim mališanima, i vreme koje će vaša deca provesti u prirodi, su odličan način da se deca podstaknu, da ako ništa drugo, makar malo zavole prirodu, i običnu dečiju igru.

Zašto ići napolje sa decom?

Nedavne studije su razotkrile korist – čak i neophodnost – provođenja vremena napolju, kako za decu tako i za odrasle. Neki tvrde da to može biti bilo koje spoljašnje okruženje. Neki tvrde da to mora da bude „zeleno” okruženje – ono sa drvećem i lišćem (baš kao što je u Vrtićiadi). Drugi su i dalje pokazali da samo slika zelenila može biti od koristi za mentalno zdravlje. Osim ovih nijansi, većina studija se slaže da su deca koja se igraju napolju pametnija, srećnija, pažljivija i manje anksiozna od dece koja provode više vremena u zatvorenom prostoru. Iako je nejasno kako tačno dolazi do kognitivnog funkcionisanja i poboljšanja raspoloženja, postoji nekoliko stvari koje znamo o tome zašto je priroda dobra za umove dece.

Priroda gradi samopouzdanje. Način na koji se deca igraju u prirodi ima mnogo manju strukturu od većine vrsta igara u zatvorenom prostoru. Postoji bezbroj načina za interakciju sa spoljašnjim okruženjem, od dvorišta do parka do lokalne pešačke staze ili jezera, a puštanje vašeg deteta da odabere kako će se ophoditi prema prirodi znači da ima moć da kontroliše svoje postupke.

Priroda promoviše kreativnost i maštu. Ovaj nestrukturirani stil igre takođe omogućava deci da imaju smislenu interakciju sa svojim okruženjem. Oni mogu slobodnije da razmišljaju, osmišljavaju sopstvene aktivnosti i pristupaju svetu na inventivne načine.

Uči decu odgovornosti. Živa bića umiru ako se maltretiraju ili se o njima ne brine kako treba, a poveriti detetu da se brine o živim delovima svog okruženja znači da će naučiti šta se dešava kada zaborave da zaliju biljku ili izvuku cvet iz korena.

Pruža različite stimulacije. Priroda može izgledati manje stimulativno od nasilne video igrice vašeg sina, ali u stvarnosti ona aktivira više čula – možete videti, čuti, mirisati i dodirivati spoljašnje okruženje. „Kako mladi provode sve manje i manje svog života u prirodnom okruženju, njihova čula se sužavaju“, upozoravaju stručnjaci, „i to smanjuje bogatstvo ljudskog iskustva.“

Priroda pokreće decu. Većina načina interakcije sa prirodom uključuje više vežbi nego sedenje na kauču. Vaše dete ne mora da se pridružuje lokalnom fudbalskom timu ili da se vozi biciklom kroz park – čak i šetnja će pokrenuti vašeg mališana. Ne samo da je vežba dobra za dečja tela, već ih čini fokusiranijima, što je posebno korisno za decu koja imaju problem sa koncentracijom.

Tera ih na razmišljanje. Luv kaže da priroda stvara jedinstven osećaj čuda za decu koji nijedno drugo okruženje ne može da pruži. Fenomeni koji se svakodnevno javljaju u dvorištima i parkovima teraju decu da postavljaju pitanja o zemlji i životu koji ona podržava.

Smanjuje stres i umor. Prema Teoriji vraćanja pažnje, urbano okruženje zahteva ono što se zove usmerena pažnja, što nas tera da ignorišemo ometanja i iscrpljuje naš mozak. U prirodnom okruženju praktikujemo vrstu pažnje bez napora poznatu kao meka fascinacija koja stvara osećaj zadovoljstva, a ne umora.

Dakle, dok je vreme ispred ekrana lakši i popularniji izbor, važno je odvojiti vreme za igru na otvorenom. Za zabavne, stimulativne aktivnosti koje vi i vaša deca možete da radite u prirodi, pogledajte Ideje za igru sa vašim mališanima

0652232073