Sa prirodom na dlanu i decom u prvom planu!

Kako pametni telefoni utiču na decu?

10 razloga zašto ne bi trebalo da date pametni telefon svojoj deci

Tehnologija jeste u značajnoj meri doprinela da nam život učini lakšim i efikasnijim, i to stvarno jeste tako. Ipak, kao roditelj, trebalo bi da budete zabrinuti zbog uticaja koji uređaji kao što su pametni telefoni mogu imati na vaše dete. U vreme kada je postalo uobičajeno da deca imaju sopstveni mobilni uređaj, zar ne biste trebali da brinete o tome kakav negativan uticaj pametni telefon može da ima na rast vašeg deteta?

Isto tako, ovo se odnosi i na decu vrtićkog i predskolskog uzrasta, koju nažalost u današnje vreme roditelji često zapostavljaju. Znamo da zvuči surovo, ali to zapravo i jeste tako, jer je većini roditelja lakše da svom mališanu puste crtaće na svom pametnom telefonu, nego što bi se poigrali sa njim.

Deca koja su preterano izložena zračenjima mobilnog telefona često postaju agresivnija i nažalost gube maštu i volju za igrom, što se kasnije u životu može ispoljiti kroz druge vidove problema.

U nastavku teksta saznaćete 10 razloga zašto ne bi trebalo da date pametni telefon svojoj deci.

1.     Pametni telefoni menjaju odnos roditelj-dete

Čak iako pametni telefoni mogu biti pogodni za određene situacije, oni menjaju vezu koja bi trebalo da postoji između roditelja i deteta. Povezivanje sa vašim detetom tako što mu dajete svoj mobilni telefon ne može biti isto što i istinska veza koju roditelj i dete treba da imaju. Deca još uvek prolaze kroz period rasta i potrebno je da uspostavite odnos sa njima. Sa pametnim telefonima imate na raspolaganju brzinu i trenutne odgovore, kao i trenutnu sreću kod vašeg mališana koja će prestati čim njegov/njen omiljeni crtani počne. Ono što prekomerna upotreba pametnog telefona može dovesti jeste da vaša deca ima veliki broj problema u daljem odrastanju.

2.     Ograničava njihove kreativne umove

Sa lakim pristupom većem delu igre preko pametnog telefona, deca sada imaju platformu za bombardovanje raznim uzbudljivim igrama. Ove igre ograničavaju njihovu kreativnost i maštu i usporavaju njihov motorički i optički senzorni razvoj. Takođe, vi vašem mališanu servirate gotov proizvod u kome njemu nije potrebno da sam kreira i mašta. Dakle, razlika je u tome što kod igara kojih smo se svi nekad igrali i sami ih izmišljali, sami smo koristili svoju maštu i kreativnost. Gledanjem crtaća ili igranjem igrica, taj efekat se ne postiže.

3.     To dovodi do toga da manje spavaju

Prema određenim naučnim studijama, pametni telefon u spavaćoj sobi može doneti znatno manje sna, kasnije odlaska na spavanje i više umora. Vaše dete treba da ima dovoljno sna i da ima odmoran mozak za aktivnosti sledećeg dana. Pametni telefon mu sigurno ne bi pomogao da to postigne.

4.     Ne daje deci vremena da razmisle ili nauče o posledicama svojih postupaka

Ovo se odnosi na nešto stariju decu. Zamislite da dete vodi razgovor na sajtu za ćaskanje i stvari krenu naopako. Druga deca vrlo često mogu biti surova, pogotovo preko društvenih mreža sa svojim komentarima. Deca i mladi, koji su izloženi čestim pritiscima i komentarima preko društvenih mreža, pogotovo onim negativnim su često vrlo depresivna. Pojedina istraživanja američkih studija govore o tome da je stopa samoubistava kod tinejdžera u SAD-u skočila za čak 120 procenata!

Preporučujemo da pogledate Netflix-ov dokumentarni film Social Dilemma u kome pojedini stručnjaci govore o snažnom uticaju društvenih mreža i mobilnih telefona, kako na decu, tako i na potpuno odrasle i zrele osobe.

5.     Ometa njihovu sposobnost učenja

Prema istraživačima, pametni telefon je štetan za socijalno-ekonomski razvoj deteta jer skreće njegovu pažnju. Prema nalazima, korišćenje interaktivnog vremena ispred ekrana na takvim uređajima takođe može da ugrozi detetov razvoj veština potrebnih za matematiku i nauku.

Pametni telefoni jesu jedan od glavnih uzroka zbog kojih deca popuštaju u školi i dobijaju loše ocene. Zapravo glavni razlog jeste manjak koncentracije usled preteranog korišćenja mobilnih aparata.

6.     Pametni telefoni izazivaju zavisnost kod decembar

Pametni telefoni ugrožavaju ukupni razvoj deteta. Uključujući ih u toliko aktivnosti, pametni telefon bi mogao postati izvor zavisnosti. Ova vrsta zavisnosti zaokuplja njihov um i pleni ih dugo vremena, čak i do odrasle dobi.

Slična je situacija i sa mališanima koji idu u jasle ili vrtić. Nažalost se vrlo često dešava da i oni, iako su jako mali, postanu zavisni od mobilnih telefona, što može dovesti do problema oko privikavanja na sam vrtić, a vrlo često postaju i agresivni prema ostaloj deci u vrticu.

7.     Stvaraju negativan uticaj na mentalno zdravlje vašeg deteta

Prema mišljenju stručnjaka, među uzrocima depresije i anoreksije kod dece je između ostalog i upotreba pametnog telefona kao i sama veza sa internetom. Deca jako često budu maltretirana preko društvenih mreža, što se nažalost odvija bez ikakvog nadzora i to može dovesti do upadanja u depresiju.

Ono što jeste dodatni problem je da su deca i izgubila odnos sa roditeljima, zbog čega se ustručavaju i da se sa njima posavetuju oko problema koji su ih snašli.

8.     Indirektno izazivaju gojaznost

Previše vremena provedenog na pametnim telefonima takođe utiče na fizičko zdravlje vaše dece. Sa pametnim telefonom, vaše dete je izloženo zadržavanju na određenom mestu satima. Prekomerna upotreba takve tehnologije sada je faktor koji uzrokuje gojaznost.

9.     Telefon izaziva probleme u ponašanju

Provođenje više od dva sata dnevno na pametnom telefonu je dovoljno da izazove emocionalne i društvene probleme. Shodno tome, izloženost dece igrama dostupnim u aplikacijama za pametne telefone povezuje ih sa povećanim rizikom od problema sa pažnjom i koncentracijom.

10.  Smanjuju osetljivost dece na nasilje

Preko pametnog telefona, deca su izložena nasilju u igricama i putem sajber maltretiranja na sajtovima za ćaskanje. Ovo desenzibilizira decu i podstiče ih da prihvate da je nasilno ponašanje jednostavno normalan način za rešavanje problema.

Zaključak

Provodite više vremena sa vašom decom, pogotovo ukoliko su ona još uvek mala. Znamo da to može biti prilično naporno, i da je lakše pustiti crtaće kojima ćete kupiti sebi malo mira. Naravno, vaše dete i treba da uživa čak i na taj način, ali probajte da im ograničite korišćenje na pola sata dnevno.

Predškolska ustanova Vrtićiada se uvek trudi da svojim mališanima, pored predivne prirode na Adi Ciganliji, pruži i igru u kojoj će podsticati njihovu kreativnost i maštu. Jako je važno da vratimo decu prirodi i da im se pritom i posvetimo, kako bi doprineli njihovom zdravom odrastanju kao i celokupnom psiho-fizičkom zdravlju.

0652232073