izbalansirana ishrana kod dece

Izbalansirana ishrana kod dece: 9 najvažnijih namirnica

Svaki roditelj je čuo da deca treba da jedu „uravnoteženu ishranu“. Ali šta zapravo znači izbalansirana ishrana? Koji su to najvažniji nutijenti koje bi vaš mališan trebao svakodnevno da unosi? Na našoj listi se nalazi devet hranljivih materija koje svako dete treba da dobija na dnevnoj bazi, kao i spisak namirnica u kojima se oni nalaze.

9 najvažnijih nutrijenata za ishranu dece

Kao što smo već naveli saznaćete 9 najvažnijih nutrijenata za ishranu dece, koji su im neophodni za njihov dalji rast i razvoj. Naravno, u svemu treba biti umeren pa ponekad i popustiti svom mališanu. Umerenost u svemu je najvažnija, i svakako da je to i najbolji način za očuvanja zdravlja, ne samo dece već i nas odraslih.

Protein

Proteini pomažu dečjem telu da gradi ćelije, razlaže hranu u energiju, bori se protiv infekcija i prenosi kiseonik. Takođe proteini pomažu rast i razvoj njihovih mišića, isto kao i kod odraslih osoba. Namirnice koje sadrže visok nivo proteina uključuju:

 • Meso
 • Živina
 • Riba
 • Jaja
 • Nuts
 • Pasulj
 • Mlečni proizvodi

Ugljeni hidrati

Dok je najnoviji trend u ishrani „smanjivanje ugljenih hidrata“, ugljeni hidrati su zapravo najvažniji izvor energije za telo. Oni pomažu telu deteta da koristi masti i proteine za izgradnju i popravku tkiva. Ugljeni hidrati dolaze u nekoliko različitih oblika (šećeri, skrobovi i vlakna), ali deca bi trebalo da jedu više skroba i vlakana, a manje šećera. Naravno ovo se odnosi isključivo na industrijski šećer, koji treba izbegavati u širokom luku, dok namirnice kojima je prirodan sastojak šećer, treba unositi, ali takođe biti umeren. Proizvodi koji sadrže visok nivo ugljenih hidrata uključuju:

 • Hlebovi
 • Žitarice
 • Pirinač
 • Krekeri
 • Testenina
 • Krompir
 • Voće

Masti

Masti su odličan izvor energije za decu i lako se skladište u telu deteta. Oni su takođe važni u pomaganju telu da pravilno koristi neke od drugih hranljivih materija koje su mu potrebne. Namirnice koje sadrže visok nivo zdravih masti uključuju:

 • Mlečni proizvodi od punomasnog mleka
 • Ulja za kuvanje
 • Meso
 • Riba
 • Orašasti plodovi

Kalcijum

Kalcijum je neophodan u izgradnji zdravih kostiju i zuba kod deteta. Takođe je važan za zgrušavanje krvi i za funkciju nerava, mišića i srca. Namirnice koje sadrže visok nivo kalcijuma uključuju:

 • Mleko
 • Sirevi
 • Jogurt, Kefir
 • Sladoled
 • Žumanca
 • Brokoli
 • Spanać
 • Tofu

Gvožđe

Gvožđe je neophodno da dete gradi zdravu krvnu sliku, koja pomaže kiseoniku da prenosi zdrave sastojke, vitamine i minerale do ćelija po celom telu. Namirnice koje sadrže visok nivo gvožđa su:

 • Crveno meso
 • Džigerica
 • Živina
 • Školjke
 • Integralne žitarice
 • Pasulj
 • Orašasti plodovi
 • Žitarice koje su obogaćene gvožđem

Folna kiselina

Folna kiselina, koja je neophodna budućim mamama, odnosno trudnicama, takođe je jako važna za decu. Jedan od vitamina B, folna kiselina je neophodna za zdrav rast i razvoj ćelija deteta. Nedostatak ovog vitamina može izazvati anemiju. Namirnice koje sadrže visok nivo folata uključuju:

 • Žitarice od celog zrna
 • sočivo
 • leblebije
 • asparagus
 • Spanać
 • Crni ili pasulj
 • Prokelj

Vlakna

Vlakna pomažu u stvaranju pravilne probave kod deteta i regulaciju crevne flore. Takođe može igrati jako važnu ulogu u smanjenju šansi od srčanih oboljenje kasnije u životu. Namirnice koje sadrže visok nivo vlakana uključuju:

 • Žitarice od celog zrna
 • leblebije
 • sočivo
 • Pasulj
 • Semenke (Golica, Suncokret)
 • Orašasti plodovi

Vitamin A

Vitamin A igra jako važnu ulogu u imunitetu dece ali i odraslih. Pomaže u rastu i razvoju mališana, takođe pomaže i očima da se prilagode prigušenom i jakom svetlu, održava kožu zdravom i radi na sprečavanju raznih infekcija. Namirnice koje sadrže visok nivo vitamina A uključuju:

 • Šargarepu
 • Slatki krompir
 • Kajsije
 • Spanać
 • Brokoli
 • Kupus
 • Riblje ulje
 • Žumanca

Vitamin C

Vitamin C čini mnogo više od samo borbe protiv obične prehlade. Takođe, ovaj nutrijent drži ćelije tela zajedno, jača zidove krvnih sudova, pomaže telu da zaceli rane i važan je za izgradnju jakih kostiju i zuba. Namirnice koje sadrže visok nivo vitamina C uključuju:

 • Citrusno voće (kao što su pomorandže, limun, grejp, nar…)
 • Jagode
 • Paradajz
 • Krompir
 • Dinje
 • Kupus
 • Brokoli
 • Karfiol
 • Spanać
 • Papaje
 • Mango

Nadamo se da ste naučili nešto novo, kao i da smo vam u današnjem tekstu pomogli, kako bi ste na pravi način poboljšali ishranu vašeg mališana, i doprineli jačanju njegovog imuniteta i razvoja. Ukoliko želite da saznate još nešto zanimljivo pročitajte naš tekst Pravilna ishrana dece.

0652232073